Din ve Sanat

cami minaresi

warning: Creating default object from empty value in /home/din/domains/dinvesanat.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Edirne'nin yadigar çeşmesi

Osmanliya baskentlik yapmis Edirne'de çok sayıda cami bulunmasına rağmen, minare çeşmesi sadece Eski Cami'de bulunmakta.


Edirne`nin yegane çeşmesi

Çok nadir örneklerden olan bu çeşmelerin Edirne'deki yegane örneği; Eski Caminin Bedestene bakan batı yönü ve iki şerefeli minare ayağındadır. Türkiye'deki örnekleri arasında; Kayseri'deki Kadı Çeşme, Hacı Kasım Çeşmesi bulunur. İstanbul'da Atlar Halil Mescidi'nde, Gürcü Mehmet Paşa Çeşmesi bu tür çeşmeler kapsamındadır.

Bu caminin minaresi neden ters

Ne kadar da dikkatsizmişim…

Cuma namazlarını kılmaktan en keyif aldığım camilerden biri olan İstanbul’un Sultanahmet semtindeki o güzelim Firuzağa Camii’nin minaresi meğer tersmiş…

Geçtiğimiz günlerde Geleceğin Sektörleri konusunda bir sunum yapmak üzere Kandilli’de bulunan Hünkâr Köşkü’nde MÜSiAD Yayın Komisyonu toplantısına katıldım. Toplantıdan önce Rumeli Hisarı’nı karşıdan gören boğazın o nefis manzarasına nazır oldukça keyifli bir ortamda dostlarla sohbet ederken, bir işadamımız bana döndü ve “Değerli Hocam, Firuzağa Camii’nin minaresi neden ters?” diye sordu.

Yalnız minareler ve hüzünlü hikayesi

Darende’ye yolunuz düşerse camilerinden ayrı kalmış, melül mahzun bekleyen ‘yalnız’ minareler çeker dikkatinizi. Bir de hikâyesi vardır bu minarelerin. Gerçek midir, rivayet midir bilinmez, ama sevenleri ayırmanın, gönül yıkmanın, düşmanlığın akıbetini pek güzel anlatır bu hikâye. Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Darende, tarih boyunca pek çok medeniyete hizmet etmiş, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Sadrazam Sinan Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılmış. Tohma Kanyonu, Günpınar Şelalesi gibi tabii güzellikleri barındıran Darende’ye yolunuz düşerse geniş birer bahçenin içinde, camilerinden ayrı düşmüş melül mahzun bekleyen minareler çekecektir dikkatinizi.

Selimiye Camii Minareler

Edirne‘nin en hakim yerlerinden birinde inşa edilen ve Mimar Sinan‘ın ustalığının son şaheseri olan dört minareli Selimiye Camii‘nde, caminin genel kompozisyonunda gayet ahenkli birer unsur olarak rol oynayan minareler gerek miktar ve gerekse binaya yerleştirilmiş tarzları bakımından eşi yoktur. Selimiye Camii’nin büyük kubbesinin dört köşesinde üçer şerefeli dört minarenin ahenkli duruşu diğer camilerde görülmeyen tarzdadır. Edirne şehrine giriş yollarından bakıldığı zaman dört minare sanki iki minare imiş gibi simetrik olarak oturtulmuştur. Mimar Sinan nasıl ki bu cami için “ustalığımın eseridir” demişse minareler de hakikaten bu ustalığın verdiği birer şaheserlerdir.

Gaznelilerden kalan minare Dünya Kültür Mirası listesinde

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı UNESCO, Afganistan'da ilk kez bir minareyi 'Dünya Mirası' listesine alarak koruma altına aldı.

Doğal afet ve Afganistan'da devam eden savaşın tehdit ettiği Jam Minare, Gazneliler tarafından yapıldı. İslam sanatı ve mimarisinin seçkin örneklerinden olan minarenin kuşağında Meryem Sûresi'nden ayetler bulunuyor.

Son yorumlar

İçerik yayınları